Na oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego jesteśmy narażeni z każdej strony. Nieważne, czy odpoczywamy w domu, spędzamy godziny w pracy czy wychodzimy na niedzielny spacer z rodziną. Jest ono stale obecne w naszym życiu. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje i źródła promieniowania oraz w jaki sposób może ono destruktywnie wpływać na nasz organizm, aby móc w jak największym stopniu się przed nim uchronić.
Czym jest promieniowanie?
Promieniowanie to proces polegający na przenoszeniu energii w przestrzeni przez strumień cząstek lub fal elektromagnetycznych, które są emitowane przez ciało (przedmiot, urządzenie, organizm żywy, materię nieożywioną czy materię organiczną bądź nieorganiczną).
Najbardziej destrukcyjne dla organizmów żywych jest promieniowanie jonizujące – promieniowanie elektromagnetyczne lub cząstkowe, które w czasie przenikania przez materię ma zdolność wytwarzania jonów (m.in. promieniowanie nadfioletowe, rentgenowskie, gamma). Na szczęście w normalnych warunkach nie jesteśmy wystawieni na zagrażające zdrowiu dawki tego typu promieniowania, choć oczywiście historia nadal przypomina nam o fatalnych skutkach wybuchu bomb w Hiroszimie i Nagasaki oraz o eksplozjach elektrowni atomowych w Czarnobylu i Fukushimie, które były źródłem promieniowania jonizującego o niezwykle wysokim natężeniu.
W codziennym życiu dużo bardziej jesteśmy narażeni na działanie promieniowania niejonizującego, występującego w zakresie niższych częstotliwości, bo nie przekraczających wartości 8x1014Hz. W Femibelly zajmujemy się ochroną przed właśnie tego typu rodzajem promieniowania.
Promieniowanie elektromagnetyczne niejonizujące, ze względu na źródło, z jakiego pochodzi, może być naturalne bądź sztuczne.
Promieniowanie naturalne jest zasadniczym składnikiem środowiska – występuje na Ziemi bądź dociera do naszej planety z przestrzeni kosmicznej. Zaliczamy do niego pole magnetyczne Ziemi, promieniowanie Słońca, pole wytwarzane przez wyładowania atmosferyczne i promieniowanie kosmiczne. Bez promieniowania naturalnego życie na Ziemi w formie, jaką znamy, byłoby w zasadzie niemożliwe.
Natomiast sztuczne pola elektromagnetyczne dopiero wraz z rozwojem cywilizacji i technologii stały się częścią otaczającej nas rzeczywistości. Bez wielu z nich życie na Ziemi oczywiście byłoby możliwe, tak jak i setki lat temu, ale już nie tak wygodne. Emitentami sztucznego pola elektromagnetycznego są bowiem wszelkie urządzenia i technologie, z jakich korzystamy na co dzień, takie jak m.in. nadajniki radiowo-telewizyjne i telefonii komórkowej, linie przesyłowe wysokiego napięcia, routery Wi-Fi, telewizory, telefony komórkowe i bezprzewodowe, komputery, lodówki, suszarki do włosów i wiele innych.
Dlaczego to właśnie sztuczne promieniowanie jest tak szkodliwe? Ponieważ jego źródła znajdują się stosunkowo blisko nas, przez co emitowane fale nie ulegają rozproszeniu w takim stopniu, jak w przypadku promieniowania naturalnego i docierają do nas jako bardziej spójne, ze swoją pełną mocą.
Stopień szkodliwości promieniowania zależy również od wielkości energii emitowanej przez poszczególne, w tym wymienione powyżej, urządzenia i technologie. Im fala promieniowania jest krótsza, tym większa jest jej częstotliwość i tym większą energię może ze sobą nieść.
Mimo iż promieniowanie elektromagnetyczne niejonizujące występuje w zakresie niższych częstotliwości i nie stanowi zagrożenia w takim stopniu, jak promieniowanie jonizujące, to jednak liczne badania naukowe potwierdzają, że nie jest ono obojętne wobec ludzkiego organizmu.
Jakie skutki może wywołać PEM (promieniowanie elektromagnetyczne)?
Najbardziej na szkodliwym promieniowaniu ucierpi nasz układ nerwowy, hormonalny i rozrodczy. Jeżeli zaobserwujemy u siebie zmęczenie, zaburzenia snu i pamięci oraz drażliwość, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Nie należy takich objawów lekceważyć, ponieważ im wcześniej zareagujemy, tym jest większa szansa, że zapobiegniemy poważniejszym dolegliwościom, jakie mogą być spowodowane promieniowaniem elektromagnetycznym.
Jak chronić się przed promieniowaniem?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym ochronimy nasze ciała i zminimalizujemy negatywne konsekwencje ekspozycji na promieniowanie.
Przeczytaj koniecznie artykuły Wpływ promieniowania na zdrowie kobiety w ciąży oraz Jak ograniczyć wpływ promieniowania z otoczenia na ciążę? 10 praktycznych porad. Kilka istotnych i cennych informacji na pewno przyda się każdemu, a w szczególności przyszłym mamom.